Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye’ye Açıldı!

Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye'ye Açıldı!

Instagram sonunda “mağaza” özelliğini Türkiye’ye duyurdu. Yurtdışında bir çok ülkede aktif olan “mağaza” özelliği sonunda Türkiye’de. İşletmeler, Covid-19’un da etkisiyle bu dönemde revaçta olan e-ticaret gelirlerini artırmak için Instagram’ı çok yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Neredeyse bütün ürünlerini Instagram üzerinden tanıtan işletmeler, konu alışverişe geldiğinde satışı başka platformlar üzerinden gerçekleştiriyor. Tabi ki bu durumdan en çok rahatsız olan taraf Instagram’ın ta kendisi.

Instagram nihayet bu olaya da el attı ve yeni getirilen “mağaza” özelliğiyle beraber e-ticaret pazarına da girmiş oldu. Artık işletmeler, oluşturdukları mağaza butonundan kullanıcıları kendi Instagram mağazalarına yönlendirebiliyorlar. Instagram mağazasında gezinen bir kullanıcı ürünü beğendiğinde satın alma işlemleri için işletmenin belirlediği siteye yönlendiriliyor ve alışveriş gerçekleşiyor.

Instagram’ın diğer özellikleriyle de entegre olan mağaza özelliğinin gelmesiyle beraber fotoğraflarınızda veya hikayelerinizde yer alan ürünleri satın almak isteyen kullanıcılar için direkt olarak mağazanıza yönlendiren bağlantılar oluşturabileceksiniz. Eğer kullanıcı ürünlerinizden herhangi birisini satın almak isterse onları oluşturduğunuz bağlantıdan işletmenizin internet sitesine yönlendirebiliyorsunuz. Aslında en dikkat çeken noktalardan birisi de burası. Instagram, ileride mağaza eklentisi üzerinden yapılan alışverişlerden komisyon alır mı bilinmez. Fakat şu an için müşteriyi kendi ödeme sisteminize yönlendirdiğiniz için herhangi bir komisyon ödemiyorsunuz. Bu durumda internetin devleri olan e-ticaret sitelerinin akıbeti ne olur şu an için belli değil.

Eğer siz de işletmenizin Instagram hesaplarına “mağaza” eklentisini entegre etmek istiyorsanız bunun için bazı gereklilikleri karşılamanız gerekiyor. İşletmeniz Facebook İlkeleri’ne ve Instagram profesyonel hesabınız Instagram Kullanım Koşulları ile Topluluk Kuralları’na uygun olmalıdır. Ayrıca satın alma işlemi için yönlendirdiğiniz gönderi, doğrudan internet sitenizden ya da alışverişi Facebook’ta veya Instagram’da tamamlama özelliği ile satın alınabilen ürün ilanları içermelidir. Tabi ki Facebook ve Instagram tarafından güvenilir olduğunuzun tescillenmesi de mağaza özelliğini kullanmanız için atmanız gereken adımlardan birisi. Kullanıcılara ve müşterilere iyi bir alışveriş tecrübesi sunmanız, satın alma öncesinde veya sonrasında onları memnun etmeniz ayrıca satışını yaptığınız ürünlerin sorunsuz ve kandırmacasız olması Instagram’ın dikkat ettiğini en önemli ilkeler.

“Mağaza” eklentisinin Instagram’ın özellikleri arasına katılması henüz çok yeni. Bu yüzden Instagram her ülke ve bölge için bu eklentiyi aynı ölçüde desteklemiyor. Şu anda mağaza özelliğinin kullanılabilmesi ülkelere ve bölgelere göre değişim gösteriyor. Eklenti bütün bölgelere açılana kadar hangi ülkeler için ne ölçüde desteklendiğini Instagram’ın “Yardım Merkezi”nden öğrenebilirsiniz.

KAYNAK : Facebook, Instagram.

#sosyal #medya #yönetimi #dijital #reklam #ajans #grafik #tasarım